Jupyter Notebook

Co to je

Jupyter Notebook je interaktivní webová aplikace, umožňující vytvářet a sdílet živé textové dokumenty, které obsahují spustitelný programový kód, formátovaný i neformátovaný text, statické obrázky, rovnice, i dynamické vizualizace.

Jupyter_Small

Pokud by vás zajímala historie, či detaily o architektuře Jupyter Notebooku, podívejte se např. sem: https://www.datacamp.com/community/tutorials/tutorial-jupyter-notebook

K čemu to je

Jupyter Notebook je globálně rozšířená a akceptovaná open-source platfroma pro statistické modelování, přípravu dat, čištění a transformaci dat, číslicové modelování, strojové učení, vizualizaci dat, a ještě mnohem víc.

Jupyter Notebook používají datoví vědci, analytici, programátoři, studenti i akademici. Jupyter Notebook se používá k výuce programování, statistiky, i strojového učení.

Jupter Notebook tvoří základ analytické sítě Kaggle.com, ale najdete ho například i na platformě pro algoritmické obchodování s cennými papíry Quantopian.com.

Typický příklad použití: Jupyter Notebook se používá k pořízení dat (např. z webových zdrojů, z lokální sítě, z SQL databáze,…), pak k vlastní analýze takto pořízených dat, i k její dokumentaci a prezentaci.

V Jupyter Notebooku lze také vyvinout model pro strojové učení, pak ho zde vytrénovat, otestovat, validovat, zdokumentovat, prezentovat, a vyexportovat pro produktivní nasazení.

Jaký programovací jazyk lze použít

Nejrozšířenější použití Jupyter Notebooku je v kombinaci s jazyky Python a R. Ale existuje mnoho dalších kernelů pro Jupyter Notebook (PHP, Ruby, Julia,… – úplný seznam je zde: https://github.com/jupyter/jupyter/wiki/Jupyter-kernels)

Ukázky práce s Jupyter Notebookem používají jazyk Python. Python patří k nejvíce používaným programovacím jazykům současnosti a má za sebou velkou komunitu. (viz výzkum Stackoverflow z roku 2018: https://insights.stackoverflow.com/survey/2018/#technology-programming-scripting-and-markup-languages)

Python

Kde lze Jupyter Notebook pořídit

Velmi praktické „balení“ Jupyter Notebooku je v rámci tzv. Anaconda distribuce. Anaconda obsahuje nejen Jupyter Notebook, ale i samotný jazyk Python. Pokud si tedy nainstalujete Anaconda Navigator (rovněž open-source), již se nemusíte starat o to, jak a kde získat jazyk Python (nebo jazyk R, který je v Anaconda navigátoru také k dispozici).

Anacond navigator

Link na stažení Anacondy je zde (pro Windows, macOS i Linux): https://www.anaconda.com/download/ Aktuální verze Anacondy (říjen 2018) používá Python 3.7.

Jupyter Notebook lze také vyzkoušet on-line, přímo na http://jupyter.org/try. Vyzkoušet lze i JupyterLab, což je Jupyter Notebook s přidanými vyššími/ lepšími funkcemi (náhledy souborů, přehledný strom složek a souborů, záložky, možnost spolupráce, zabezpečení).

Verze Jupyter Notebooku od Googlu se nazává Colaboratory (https://research.google.com/colaboratory/) .

Podobný notebook, který lze připojit např. na Apache Spark je Apache Zeppelin Notebook (https://zeppelin.apache.org/).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s