MS Excel – doporučené minimum

MS Excel obsahuje velké množství vzorců a funkcí. (Tak velké množství, že jen málokdo umí využít byť jen čtvrtinu z nich.) Zde uvádím mé oblíbené funkce, praktické pro aplikovanou datovou vědu. Nebudu se rozepisovat, funkce jsou dobře zdokumentované, včetně příkladů.

Vzorce

SUMIF

Pomocí funkce SUMIF můžete vypočítat součet hodnot v určité oblasti, které splňují zadané kritérium.

COUNTIF

Funkci COUNTIF patří mezi statistické funkce. Můžete jí používat ke zjištění počtu buněk, které splňují určité kritérium, třeba ke spočítání, kolikrát se konkrétní město zobrazuje v seznamu zákazníků.

NAJÍT

Funkce je šikovná při dynamickém vyhledávání řetězců, a umožní nám snadno získat lépe strukturovaná data z jen částečně uspořádaných dat. Viz obrázky – funkce NAJÍT v kombinace s funkcí ZLEVA a ČÁST:

SVYHLEDAT

Funkci SVYHLEDAT, jednu z vyhledávacích funkcí, použijte, když potřebujete něco najít v tabulce nebo v oblasti buněk podle řádku. Můžete třeba vyhledat cenu automobilového dílu podle čísla daného dílu, nebo ve výpisu telefonních hovorů najít telefonní číslo a přiřadit mu jméno.

INDEX MATCH

Pomocí kombinace funkcí INDEX a MATCH (česky POZVYHLEDAT) dostaneme pokročilou možnost vyhledávání. Příklady a vysvětlení najdete např. zde: https://www.deskbright.com/excel/using-index-match/

Volby na záložce Data

Text do sloupců

Umožňuje rozdělit text, který je v jednom sloupci do několika sloupců, např. na základě oddělovače. Takto lze rozdělit sloupec, kde je jméno a příjmení, na dva sloupce – jeden se jménem, druhý s příjmením.

Odebrat duplicity

Odebere duplicitní hodnoty, a to jak v jednom sloupci, tak ve více sloupcích. Takto můžeme snadno odhalit a odstranit duplicitní řádky, i ve velké tabulce. Po provedení této operace snadno získáme unikátní kombinace dat v tabulce.

Načíst data

Zde je možné načíst data z externích zdrojů – z webu, SQL databáze, několik souborů z jedná složky, apod. Pod touto volbou se skrývá mocný nástroj Power Query. V Power Query si můžete data nejen načíst, ale i sofistikovaně upravit, spojit apod. Seznámení s Power Query je např. zde: https://office.lasakovi.com/excel/Query-editor/jak-na-power-query-editor-Excel-serial/

Volby na záložce Vložení

Kontingenční tabulka

Skvělá volba pro rychlou analýzu dat. Pokud neznáte, nejlépe se naučíte jejím používáním. Kontingenční tabulka je dynamická, doporučuji používat v kombinaci s kontingenčním grafem. Někdy se lidé kontingenčních tabulek bojí – asi je to tím „vědátorským“ názvem. Strach ale není na místě, kontingenční tabulky jsou komfortní na používání a snadno pochopitelné.

Tabulka

Tato volba vytvoří „Tabulku“ – tj. speciální „chytrou“ tabulku, která vznikne z „normální“ tabulky. Na této „chytré“ tabulce jde pak provádět řezy, pokud do ní přidáme řádek, sami se nakopírují použité vzorce, apod.

„Chytrá“ tabulka se vloženými průřezy – pro dynamické filtrování.

Ostatní

A samozřejmé třídění, filtrování, grafy, další funkce,… (Zde jsem chtěl vypíchnout méně známé funkce, s praktickým použitím v datové vědě. MS Excel je velmi dobře zdokumentovaný…)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s